«Мова – це канва, на якій людина вишиває узори свого життя…»

Без мови рідної, юначе, й народу нашого нема…

Володимир Сосюра

… 21 лютого 1952 року. Пакистанська влада (м.Бангладеш) жорстоко придушила мітингувальників, які висловлювали свій протест проти урядової заборони на використання в країні рідної – бенгальської  мови. З 1971 року цей день увійшов у історію Пакистана як день мучеників, як день вшанування пам’яті загиблих за рідну мову.

Саме за пропозицією цієї країни в листопаді 1999 року на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО було проголошено 21 лютого Міжнародним днем рідної мови, обравши його гаслом такі слова: «Мови – це важливо!».

У нашій державі цей день відзначається з 2002 року, коли з метою зміцнення державотворчої функції української мови та сприяння вільному розвитку і використанню інших мов національних меншин  в Україні  було видано розпорядження «Про відзначення Міжнародного дня рідної мови». З тих пір щороку українці в цей день по-особливому віддають шану рідному слову.

За  інформацією ЮНЕСКО  у світі існує близько 6000 мов. Майже половина з них під загрозою зникнення. На думку фахівців, це трапляється в тому випадку, коли мову перестають, з тієї чи іншої причини, вживати та вивчати більше 30% носіїв мови. Лише в Європі небезпека загрожує 30 мовам, а 13 із них перебувають на межі зникнення.

В Україні живе понад 130 національних меншин – носіїв 79 мов. Є також і мови, які перебувають на межі зникнення: зокрема, два діалекти ромської мови, кримчацька, урумська мови, а також галицький діалект караїмської мови.

Тема Міжнародного дня рідної мови 2018 року – «Збереження лінгвістичної різноманітності і просування багатомовності в рамках досягнення цілей в галузі сталого розвитку». Саме тому ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти» ініціював написання «диктанту єдності» українською мовою та мовами національних меншин у закладах загальної середньої освіти 21 лютого.

Цікаві факти про українську мову

https://www.youtube.com/watch?v=tFgnu_v7FnM

https://www.youtube.com/watch?v=EAJDUUiQO6w

https://www.youtube.com/watch?v=aO1jxhlUPcY

https://www.youtube.com/watch?v=Hx4wWYSTAlk

 

Примітка. «Диктант єдності»  чернівецькі школярі писатимуть після відновлення  навчання.

Тексти диктанту українською мовою та мовами нацменшин розміщено за посиланнями

http://osvita.ua/legislation/Ser_osv/59553/;          www.facebookcom/learning.languages.together

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *