Сандармох – трагедія Розстріляного відродження

24 жовтня 2019 року в Чернівецькій гімназії №5 відбувся виховний захід-реквієм з національно-патріотичного виховання «Сандармох – трагедія Розстріляного відродження». На заході були присутні учні, педагоги гімназії №5, ліцею №2, ЗОШ №2, 5, 24, 30 та члени громадської організації «Чернівецьке міське товариство політв’язнів і репресованих».
Метою заходу було розкрити невідомі сторінки історії про масові розстріли української інтелігенції в урочищі Сандармох; привернути увагу до подій Великого терору в 1937-1938 рр.; формувати почуття історичної пам’яті та гордості за репресований цвіт української нації; виховувати повагу до національної історичної та культурної спадщини, людяність і толерантність.
Управління освіти та громадська організація «Чернівецьке міське товариство політв’язнів і репресованих» висловлюють подяку адміністрації Чернівецької гімназії №5 та педагогічному колективу в організації та проведенні заходу, співпраці з громадською організацією, вагомий внесок у патріотичному вихованні учнівської молоді.

 

Інформаційна довідка.

27 жовтня Україна вшановує пам’ять жертв сталінських репресій, яких розстріляли 82 роки  тому в урочищі Сандармох на території Карелії.
Сандармох – лісове урочище в Медвеж’єгорському районі Республіки Карелія, за 19 км від м. Медвеж’єгорськ, неподалік міста Повенець. Урочище Сандармох стало місцем поховання для в’язнів Соловецьких таборів, яких знищували на материку, а також в’язнів Біломорсько-Балтійського каналу. Там на площі 10 га у 1930-х роках органи НКВС розстріляли понад 9500 осіб 58 національностей.
За архівними даними, розстріли тут тривали майже півтора роки: з 11 серпня 1937-го по 24 грудня 1938 року. Розстрілювали росіян, фінів, білорусів, євреїв, українців, карелів, татар, ромів, німців. Встановлено імена 4514 розстріляних в’язнів, а також 900 мешканців навколишніх сіл. 27 жовтня, а також 1-4 листопада 1937 р. тут розстріляли 1111 осіб, серед яких 198 осіб – вихідці з України. Серед них – поет-неокласик професор Микола Зеров, творець театру «Березіль» Лесь Курбас, драматург Микола Куліш, історики Матвій Яворський, Володимир Чеховський і Сергій Грушевський (небіж Михайла Грушевського), науковці Степан Рудницький, Микола Павлушков, Василь Волков, Петро Бовсунівський, Олексій Вангенгейм, міністр фінансів УССР Михайло Полоз, письменники Валер’ян Підмогильний, Григорій Епік, Мирослав Ірчан, Марко Вороний, Олекса Слісаренко, Михайло Яловий.
Практично весь цвіт і вся еліта української інтелігенції. Письменники, поети, сценаристи, художники, скульптори, вчені, режисери, історики. Згодом цих людей і їх спадщину назвали “Розстріляним Відродженням”. При цьому, “вина” переважної більшості полягала лише у тому, що вони були українцями та творили українською мовою, виступали носіями української ментальності. Через це Сандармох називають “українською Голгофою”.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *