Стоп паніці: як діяти у випадку пожежі в людному місці

Пожежа в місцях масового перебування людей може виникнути з різних причин. У такому разі вогонь становитиме загрозу життю великій кількості людей одночасно. Щоб врятуватися неушкодженим слід пам’ятати про правила пожежної безпеки і те, як діяти в натовпі, щоб паніка та страх не оволоділи людиною і кожному вдалося вийти з палаючої будівлі у безпечне місце.

Якщо пожежа застала вас у місці масового скупчення людей, згадайте про наступні рекомендації рятувальників.

По-перше, одразу скажіть «ні» паніці. Вона у такій ситуації – найперший ворог. Об’єктивно оцініть обстановку, переконайтеся в наявності реальної небезпеки, з’ясуйте, звідки вона виходить, потім спокійно починайте рухатися у зворотній бік, прямуючи до виходу. Якщо ви відчуваєте підвищення навколишньої температури, значить, ви наближаєтеся до осередку загорання, і краще всього в цій ситуації повернути назад. Знайте основне: щоб зорієнтуватися, куди слід рухатися, треба слідувати плану евакуації з будівлі. Вони мають розміщуватися на кожному поверсі будівлі, у загальнодоступному місці. На плані буде схематично зазначено місце, де перебуваєте ви, і стрілочками вказано напрямок руху до виходу. Окрім цього, виходи з приміщення мають бути позначені спеціальними знаками, у темноті їх люмінесцентна фарба буде світитися, тому, побачивши їх, слідуйте цим вказівникам. У випадку, коли при евакуації скупчився натовп, слідуйте до виходу спокійно разом з іншими людьми. Якщо у вас щось випало, у жодному разі не нахиляйтеся, щоб підняти предмет – вас можуть просто збити з ніг, ви втратите рівновагу, впадете і натовп затисне вас. Тому в разі свого падіння намагайтесь якнайшвидше піднятися на ноги.

При виході з кімнати, де перебуваєте,  попередньо торкніться ручки тильною стороною долоні. Якщо вона не гаряча, відчиніть двері і перевірте, чи є в сусідньому приміщенні дим або вогонь, після цього проходьте. Якщо ж ручка дверей або самі двері гарячі, ніколи не відчиняйте їх. Доступ кисню дозволить пожежі тільки ще більше розгорітися. Якщо ви вибрались через двері, зачиніть їх та поповзом пересувайтесь до виходу із приміщення. Пам’ятайте, що загрозу для людини становить не тільки полум’я, а й дим. Пригніться якомога нижче, намагаючись вибратися з будівлі якнайшвидше. Рот і ніс краще прикрити хустинкою – це допоможе вам дихати  умовах задимлення.

Зверніть увагу, що під час пожежі заборонено користуватися ліфтами! У разі відключення електрики вони зупиняться між поверхами і ви опинитеся затиснутими всередині без можливості порятунку. Або ж є ймовірність, що під час пожежі конструкції обваляться і шахта ліфта буде засипана. Не ризикуйте, ліфт у такому разі зовсім не шанс урятуватися швидше. Якщо ви знаходитесь у висотному будинку, не біжіть вниз крізь вогнище, а користуйтеся можливістю врятуватися на даху будівлі. Коли ви не можете вибратися з будівлі, подайте сигнал рятувальникам, кричати при цьому слід тільки в крайньому випадку, тому що ви можете задихнутися від диму. Найкраще кликати на допомогу, розмахуючи з вікна якимось одягом або предметом. Якщо ви не в змозі розкрити вікно, розбийте віконне скло твердим предметом та зверніть увагу людей, які можуть викликати пожежну команду.

Запам’ятайте: у всіх випадках, якщо ви в змозі, зателефонуйте «101» і викличте пожежно-рятувальні підрозділи.

Управління ДСНС України у Чернівецькій області

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *