Проблемне навчання є однією з найважливіших технологій сучасного навчання, яка має бути застосована у найбільш широких масштабах. Адже саме ця технологія навчання забезпечує високу ефективність інтелектуального розвитку особистості. Саме висока ефективність розвитку учнів і є найбільш позитивною особливістю технології проблемного навчання. Але, як і в будь-якій технології навчання, в технології проблемного навчання мають місце і негативні особливості, які є дуже значними та вирішальними для навчання.
Проблемне навчання має і певні недоліки. Його не завжди можна використовувати через складність матеріалу, що вивчається, непідготовленість суб’єктів навчального процесу. Це пов’язане: по-перше, зі спадом мотивації педагогічної діяльності вчителів; по-друге, зі зниженням рівня мотивації навчально-пізнавальної діяльності молоді; по-третє, з кризою в соціально-економічній сфері України взагалі та в освітній сфері зокрема.
Саме для отримання відповідей на питання педагогів щодо технології проблемного навчання 11 квітня 2023 року було проведено онлайн-консультацію «Технологія проблемного навчання на уроках мистецтва» на платформі Google Meet для вчителів мистецтва закладів загальної середньої освіти Чернівецької міської територіальної громади.
-
учитель підводить учнів до суперечності й пропонує їм самостійно знайти спосіб її вирішення;
-
зіштовхує протиріччя практичної діяльності;
-
викладає різні точки зору з одного і того ж питання;
-
спонукає учнів робити порівняння, узагальнення, висновки з ситуацій, співставляти факти;
-
ставить конкретні запитання (на узагальнення, обгрунтування, конкретизацію, логіку мислення);
-
визначає проблемні теоретичні і практичні завдання (наприклад, частково-пошукові або дослідницькі);
-
ставить дослідницькі завдання (наприклад, з недостатніми або надлишковими даними, з суперечливими даними, свідомо допускаючи помилки тощо).
Технологія проблемного навчання сприяє не тільки набуттю учнями необхідної системи знань, умінь та навичок, але й досягненню високого рівня їх розумового розвитку, формування в них здатності до самостійного оволодіння знаннями шляхом власної творчої діяльності, розвиває інтерес до навчальної праці; забезпечує ґрунтовні результати навчання.