Дорога до успіху – у позитиві!

        Матоніна Раїса Дем’янівна – учитель початкових класів  Чернівецького ліцею № 19 ім. О.Кобилянської, кваліфікаційна категорія «спеціаліст вищої категорії», «учитель-методист», тренер НУШ, тренер освітньої платформи «Критичне мислення», експерт з оцінювання професійних компетентностей вчителів початкових класів під час сертифікації. Відмінник освіти України, володарка премії ім Ю. Федьковича та нагрудного знаку «Василь Сухомлинський».

Загальний стаж роботи: 45 років, з них 41 рік працює  в  Чернівецькому ліцеї № 19 ім. О.Кобилянської (Чернівецька ЗОШ І-ІІІ ст. № 24). З 1987 року (25 років) займала посаду заступника директора з НВР (початкові класи).

– Спочатку, один рік, працювала у садочку, але дуже плакала, що хочу у школу,- розповідає вчителька. – І заступниця директора школи  мене помітила і запросила на роботу. Моїм першим учням вже за 40, вони вже приводили до мене своїх дітей.

Раїса Дем’янівна має високу педагогічну майстерність, володіє сучасними методами проведення уроку з молодшими школярами. Це дозволяє  їй ефективно організовувати навчальний процес. Орієнтація на розвиток активної творчої особистості учня зумовила вибір вчителем інтерактивних технологій. На уроках не дає готових знань, а спонукає учнів до пошукової діяльності, передбачає проблемні завдання, збуджує активність учнів, спонукає замислитись над матеріалом, з яким вони працюють. Створює на уроці атмосферу співробітництва учнів і вчителя, яка позбавляє страху одержати погану оцінку. Застосування інтерактивного навчання вчителька здійснює шляхом використання фронтальних та кооперативних форм організації навчальної діяльності учнів, інтерактивних ігор та методів. Педагогічне кредо вчитель вбачає у тому, щоб допомогти дитині, пізнаючи світ, природу, пізнати себе як людину і сприяти тому, щоб вона була суб’єктом життєтворчості.

Головним у роботі з дітьми вчителька називає рівність. Не сваритися з дітьми, а вміти домовлятися.

Майже щороку, перебуваючи в гостях у дітей у США, записується волонтером у місцеву школу. Приходить туди, спілкується з вчителями, спостерігає, як працює початкова школа в Америці.

– Найперше мене вразило, що там у класі немає вчительського стола і дистанції між вчителем та учнями. І в мене діти на уроках рідко сидять, вони багато рухаються. Так діти стають емоційно розкутими. Вже років вісім я не перевіряю зошити червоною ручкою, а зеленою. Десь трішки теж перейняла такий досвід за океаном. Адже зелений колір – значно приємніший.

З метою реалізації цієї мети уроки проводить у формі ділових ігор, тренінгів, подорожей, диспутів, через активні методи навчання: групові дискусії, навчання інших, творчі завдання з урахуванням інтересів і потреб кожної дитини.  Уроки та позакласні заходи вчительки – це своєрідна школа радості для дітей, бо завжди цікаві, насичені,  завершені, вмотивовані, підсумовані. «Діти тим талановитіші й розумніші, чим більше можливостей бути талановитими й розумними ми їм надаємо» – вважає вчителька.

Раїса Дем’янівна не лише навчає дітей, а й ділиться досвідом з колегами. Вона пройшла відповідне навчання і з 2019 року – експерт з оцінювання професійних компетентностей вчителів початкових класів під час сертифікації.

Впродовж  2012- 2017 р.р.  на базі  її класу працював обласний дослідно – експериментальний майданчик «Розвиток критичного мислення в учнів початкових класів». Влітку 2019 року Раїса Дем’янівна виграла конкурс і пройшла навчання на Освітній платформі «Критичне мислення» Олени Пометун в Києві і стала тренеркою та у складі всеукраїнської команди проводила тренінги для вчителів міста та Чернівецької області.

Для вчителів розробила тренінги  «Як і навіщо ставити запитання» https://upsh.com.ua/2018-11 , «Будьте розважливі, будьте щасливі», «Дорога до успіху- у позитиві!»  https://upsh.com.ua/2020-9 , які надруковані у журналі «Учитель початкової школи» .

З метою попередження професійного вигорання проводила дані тренінги із вчителями, які проходили  курси підвищення кваліфікації при ІППОЧО.

Матоніна Р.Д.-  автор методичного посібника «Розвиток критичного мислення в учнів початкових класів: теорія і практика»,  який  схвалено комісією з педагогіки та методики початкового навчання,  науково – методичною радою Міністерства освіти і науки. Посібник був виданий  в 2013 р., видавництвом «Основа» для вчителів України.

Посібник вчителя  «Школа майбутнього першокласника», який схвалений Вченою радою ІППОЧО є прекрасним путівником вчителя початкових класів.

Раїса Дем’янівна   неодноразово  представляла свій  досвід роботи в Києві в рамках тижня «Початкової освіти» (2012- 2017 р.р.). Вчитель одержувала   перемогу в Панорамі творчих уроків в  Києві у номінації «Вчитель початкових класів» (2011 р.)  та  Гран – Прі в міському конкурсі на кращу методичну розробку, присвячену дню народження В. О. Сухомлинського (2013 р.).

Брала активну участь в проведенні міського семінару-практикуму «Формування критичного мислення як важливої складової навчальної діяльності на уроках української мови та літератури» (2019р.) https://osvita.cv.ua/tehnologiya-rozvytku-krytychnogo-myslennya-na-chasi/ обласного науково-практичного семінару «Від початкової до основної школи без проблем» та Форуму педагогів-новаторів області «Інноваційний освітній простір Чернівеччини».  Її тренінг для педагогів «Створення та впровадження моделі випускника початкової школи» був надрукований у журналі «Учитель початкової школи» №1, 2018 р. https://upsh.com.ua/2018-1

В грудні 2015р. стала лауреат премії імені Ю. Федьковича. Матоніна Раїса Дем’янівна постійно  проводить цікаві та змістовні відкриті  та нестандартні уроки, виховні заходи для студентів педагогічного коледжу, студентів ЧНУ, слухачів підвищення кваліфікації для вчителів області при Чернівецькому обласному інституті  післядипломної педагогічної освіти.

Досвідом роботи вчитель ділилась з вчителями  на сторінках газети «Освіта Буковини» і «Початкова освіта»,  журналу « Початкова школа» та « Учитель початкової школи». Презентації та зразки уроків презентує на сайтах «Всеосвіта» (25 публікацій), «На урок» (40 публікацій), «Методичний портал». https://vseosvita.ua/user/id4603

Публікації Раїси Дем’янівни можна побачити також на освітній платформі «Критичне мислення» у Facebook:

https://www.facebook.com/1116129505099403/posts/3073972365981764/

Неодноразово була членом журі міського конкурсу «Вчитель року» та міського та обласного етапів Міжнародного  конкурсу ім. П. Яцика.

Її вихованці добре навчаються в старших класах, вирізняються високим рівнем поведінки та вихованості від інших учнів на паралелі. Матоніна Раїса Дем’янівна є прикладом для своїх вихованців, а також користується заслуженим авторитетом серед батьків учнів,  педагогів міста та області.

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *